W dniach 18-20 maja b.r. odbyły się Działania szkoleniowe w Polsce w ramach Projektu „Budowanie zdolności kluczowych zainteresowanych stron w dziedzinie energii geotermalnej”. Jest to jeden z trzech projektów predefiniowanych dofinansowanych przez MF Europejskiego Obszaru Gospodarczego w Programie Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, 2014–2021. Projekt jest realizowany przez Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN (IGSMiE PAN) oraz Krajową Agencję Energii Islandii (NEA / Orkustofnun). (więcej informacji o Projekcie można uzyskać na stronie: keygeothermal.pl). Projekt rozpoczął się w październiku 2020 r. i będzie realizowany do kwietnia 2024 r. Spotkanie otwierające odbyło się w formie online w lutym 2021 r. (https://keygeothermal.pl/spotkanie-otwierajace/). Wymienione Działania obejmowały wykłady w dniach 18 i 19 maja 2022 r. w Warszawie oraz wizyty techniczne 20 maja 2022 r. w geotermalnych instalacjach dobrych praktyk w Mszczonowie i we Wręczy.
Program wykładów przygotowali specjaliści z Polski oraz z Islandii. Obejmował on szerokie spektrum tematyczne związane z ciepłownictwem geotermalnym Uwzględniał m.in. zagadnienia oraz informacje, które posłużyły niwelowaniu wcześniej zidentyfikowanych luk w wiedzy wśród głównych interesariuszy z sektora geotermii w Polsce (https://keygeothermal.pl/szkolenia-i-wizyty-studyjne/warsztaty-szkoleniowe-w-polsce/). Wykładowcami byli specjaliści z NEA, IGSMiE PAN, a także przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, NFOŚiGW i zaproszeni eksperci zewnętrzni. Program wizyt technicznych przygotowano we współpracy z przedstawicielami odwiedzanych miejscowości, instalacji i obiektów (https://keygeothermal.pl/szkolenia-i-wizyty-studyjne/warsztaty-szkoleniowe-w-polsce/). Wizyty techniczne obejmowały instalacje geotermalne w Mszczonowie – ciepłownię, ujęcie wódy geotermalnej (otwór Mszczonów IG-1), które należą do Geotermii Mazowieckiej S.A., a także Termy Mszczonowskie i Centrum nurkowe Deepspot (jeden z najgłębszych obiektów tego typu na świecie). Zwiedzono również Suntago Park of Poland we Wręczy (zasilany wodą i energią geotermalną) – jedno z największych centrów rekreacyjnych w Europie – i zapoznano się z jego niektórymi instalacjami technologicznymi. Wizyty rozpoczęły się od bardzo interesującego spotkania z Burmistrzem Mszczonowa, Wiceburmistrzem Sochaczewa (gdzie w realizacji jest inwestycja ukierunkowana na włączenie energii geotermalnej do miejskiej sieci c.o.), z Prezesem Geotermii Mazowieckiej S.A. Znaczącym elementem wizyty była także prelekcja Pani dr Katarzyny Kurek nt. wpływu wykorzystania zasobów geotermalnych na rozwój gospodarczy gmin i lokalnej przedsiębiorczości. Także podczas zwiedzania innych wymienionych instalacji i obiektów ich przedstawiciele przekazali wiele bardzo interesujących informacji i objaśnień.
W Działaniach szkoleniowych uczestniczyło około 40 osób. Reprezentowały one beneficjentów rządowych programów wsparcia rozwoju geotermii, przedsiębiorstwa ciepłownicze, miejscowości i gminy zainteresowane ciepłownictwem geotermalnym, firmy energetyczne, służbę geologiczną, przedstawicieli świata nauki, firmy usługowe. O roli Działań szkoleniowych (i całego Projektu) jako wsparcia dla działań inwestycyjnych ukierunkowanych na szerszy rozwój wykorzystania geotermii w Polsce świadczyła m.in. obecność przedstawicieli Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – operatorów Programu MF EOG Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, w ramach którego realizowany jest przedmiotowy Projekt i relacjonowane Działania.
Szkolenie cieszyło się dużym zainteresowaniem (napłynęło znacznie więcej zgłoszeń niż było miejsc), stąd też można spodziewać się, że tak też będzie w przypadku następnej analogicznej rundy planowanej w 2023 r.
Uczestnikom zostały przekazane materiały szkoleniowe (streszczenia poszczególnych wykładów, prezentacje) oraz obszerny podręcznik w jęz. polskim. Na zakończenie szkolenia każdy z uczestników otrzymał certyfikat uczestnictwa.
Stojące na wysokim poziomie merytorycznym wykłady, wizyty techniczne oraz aktywny udział uczestników przyczyniły się do sukcesu 1. rundy Działań szkoleniowych. Przekazane przez uczestników uwagi i opinie posłużą udoskonaleniu następnej rundy Działań planowanej na rok 2023, aby jeszcze lepiej odpowiedzieć na potrzeby uzupełnienia istniejących luk i poprawić obecny stan wiedzy na temat ciepłownictwa geotermalnego wśród polskich interesariuszy i przyczynić się do optymalnej realizacji inwestycji w tym zakresie, a następnie ich prawidłowego funkcjonowania.
Działania szkoleniowe przysłużyły się także wymianie doświadczeń oraz informacji
w zakresie ciepłownictwa geotermalnego i innych zastosowań między stroną polską
i islandzką, zacieśnieniu wzajemnej współpracy i kontaktów, co również należy do ważnych celów Projektu i Programu MF EOG.
Polskie instalacje, doświadczenia i rozwiązania spotkały się z zainteresowaniem i uznaniem ekspertów z Islandii. Poznanie dobrych praktyk ciepłownictwa geotermalnego oraz innych wybranych zastosowań geotermii na Islandii, aspekty związane z rolą państwa, nowoczesnym zarządzaniem, ekonomiką, efektywnością energetyczną w geotermii w tym kraju będą natomiast w centrum uwagi Wizyt studyjnych na Islandii planowanych we wrześniu 2022 r. oraz w 2023 r.
Pozytywne opinie przekazywane przez uczestników Działań, a także przedstawicieli operatorów Programu MF EOG Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, cieszą nas i motywują do dalszej pracy. Niezwykle cennym jest bowiem gromadzenie różnorodnych środowisk wokół tematu ciepłownictwa geotermalnego oraz wymiana opinii i doświadczeń, co miało miejsce w czasie wykładów i wizyt technicznych. Dzięki temu realizacja Projektu przyczynia się do budowania sieci współpracy oraz nawiązywania kontaktów.
Podziękowania
Partnerzy Projektu bardzo dziękują wszystkim osobom i instytucjom za współpracę, wkład
w przygotowanie materiałów szkoleniowych, podręcznika, organizację i przebieg wykładów, wizyt technicznych, wszelką życzliwą pomoc, zainteresowanie i dobrą atmosferę podczas Działań szkoleniowych w Polsce w ramach Projektu EOG „Budowanie zdolności kluczowych zainteresowanych stron w dziedzinie geotermalnej” w dniach 18–20 maja 2022 r. Podziękowania kierują także do uczestników. Udane Działania szkoleniowe to efekt naszej dobrej współpracy i wielorakiego zaangażowania.
Działamy dalej!
Sprawdź wszystkie wydarzenia
Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej
Projekt KeyGeothermal jest dofinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2014–2021
Program „Środowisko, Energia i Zmiany klimatu”, Obszar programowy „Energia” Polska.
Operatorzy Programu: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, NFOŚiGW