W dniach 26-30.09.2022 r. odbyła się Wizyta studyjna na Islandii w ramach projektu MF EOG „Budowanie zdolności kluczowych zainteresowanych stron w dziedzinie energii geotermalnej” realizowanego przez Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN oraz Krajową Agencję Energii Islandii. Wizyta studyjna przysłużyła się wymianie doświadczeń, poznaniu islandzkich praktyk wykorzystania geotermii w ciepłownictwie sieciowym, jak i innych wybranych zastosowań.
W Wizycie wzięło udział 29 osób z Polski – przedstawicieli beneficjentów rządowych programów wsparcia rozwoju geotermii – przedsiębiorstw ciepłowniczych, miejscowości i gmin zainteresowanych ciepłownictwem geotermalnym, firm energetycznych, służby geologicznej, świata nauki, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, in.
Program Wizyty obejmował szerokie spektrum tematyczne związane z ciepłownictwem geotermalnym i innymi zastosowaniami geotermii: Seminarium z udziałem przedstawicieli z Polski i z Islandii (około 70 osób), match-making, wizytacje wybranych ciepłowniczych instalacji geotermalnych – przykładów odpowiednich dla polskich warunków.
Wizyta spełniła założone cele, przyniesie też zapewne konkretne efekty dla wielu uczestników, ich przedsiębiorstw oraz instytucji. Udowodniła także (podobnie jak wcześniejsze Szkolenia w Polsce w maju b.r.; https://www.gov.pl/web/nfosigw/energia-geotermalna-dzialania-szkoleniowe-w-polsce-w-ramach-projektu-budowanie-zdolnosci-kluczowych-zainteresowanych-stron-w-dziedzinie-energii-geotermalnej), jak bardzo potrzebne są polskim interesariuszom takie działania, możliwość skorzystania z wiedzy i doświadczeń praktycznych w zakresie ciepłownictwa i innych sposobów zagospodarowania geotermii – zwłaszcza z krajów wiodących pod tym względem. Islandia to nie tylko gejzery i pary geotermalne – to także wody geotermalne o temperaturach podobnych jak w Polsce, które są zagospodarowywane powszechnie w ciepłownictwie i w wielu innych dziedzinach. Przekonali się o tym m.in. uczestnicy Wizyty studyjnej, która dostarczyła argumentów i zachęciła do podobnego wykorzystywania geotermii także w Polsce, zwłaszcza w czasach, których doświadczamy.
Sprawdź wszystkie wydarzenia
Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej
Projekt KeyGeothermal jest dofinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2014–2021
Program „Środowisko, Energia i Zmiany klimatu”, Obszar programowy „Energia” Polska.
Operatorzy Programu: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, NFOŚiGW