Sesja posterowa VIII Ogólnopolskiego Kongresu Geotermalnego, 29 – 30 listopada 2023
Międzynarodowe Warsztaty „Ciepłownictwo geotermalne w Islandii i w Polsce – wymiana doświadczeń i propozycji”, 30 listopada 2023
Najnowsze działania Projektu MF EOG „Budowanie zdolności kluczowych zainteresowanych stron w dziedzinie energii geotermalnej” (KeyGeothermal) miały miejsce w dniach 29–30 listopada 2023 r. w Krakowie podczas VIII Ogólnopolskiego Kongresu Geotermalnego, jako realizacja zaplanowanych w Projekcie działań. Kongres jest głównym i cyklicznym wydarzeniem branży geotermalnej w Polsce. Projekt był prezentowany podczas sesji posterowej Kongresu, a także podczas Międzynarodowych Warsztatów.
Więcej informacji o tych wydarzeniach przedstawiamy poniżej.
Sesja posterowa VIII Ogólnopolskiego Kongresu Geotermalnego:
Projekt KeyGeothermal zaprezentowano podczas sesji posterowej Kongresu w dniach 29 i 30 listopada 2023. Jego tematyka oraz dotychczasowe osiągnięcia, jak również granty MF EOG, cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony uczestników Kongresu, a Pani Magdalena Tyszer (IGSMiE PAN) – prezentująca Projekt w imieniu zespołu autorskiego, udzielała wielu szczegółowych informacji i odpowiedzi. Opracowano także rozszerzony abstrakt pt. „Specjalistyczna wiedza i przykłady dobrych praktyk – wkład Projektu MF EOG Keygeothermal do rozwoju ciepłownictwa geotermalnego w Polsce (autorzy: B. Kępińska, A. Kasztelewicz, M. Miecznik, L. Pająk, B. Bielec, W. Bujakowski, B. Petursson, K. Pierzchała, B. Tomaszewska, M. Tyszer), który zamieszczono w Książce rozszerzonych abstraktów VIII OKG, w języku polskim i angielskim.
Do pobrania: Program Kongresu (pobierz), poster (pobierz), Książka rozszerzonych abstraktów VIII OKG (pobierz)
Międzynarodowe Warsztaty „Ciepłownictwo geotermalne w Islandii i w Polsce – wymiana doświadczeń i propozycji”.
Warsztaty odbyły się 30 listopada 2023 r. jako jedno z wydarzeń plenarnych Kongresu. Wzięło w nich udział ponad 50 osób. Celem Warsztatów było upowszechnienie wybranych tematów realizowanych w ramach Projektu, a które są ważne i przydatne także dla szerszego grona osób i podmiotów zaangażowanych w badania i rozwój zagospodarowania geotermii w Polsce, z których wiele było reprezentowanych podczas Kongresu.
Warsztaty otworzył list skierowany do uczestników przez JE Pana Hannesa Heimissona – ambasadora Islandii w Polsce pt. ”Perspektywy współpracy islandzko–polskiej w zakresie energii geotermalnej i energii” odczytany przez Aleksandrę Kasztelewicz (IGSMiE PAN). W liście znalazły się m.in. takie słowa: „Dzisiejsze Warsztaty, poświęcone ciepłownictwu geotermalnemu w Islandii i Polsce, stanowią cenną platformę do dyskusji i współpracy w celu optymalizacji stosowania energii geotermalnej i ciepłownictwa. Ten wspólny wysiłek może przyczynić się nie tylko do łagodzenia zmian klimatu, ale także do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego i korzyści gospodarczych w Polsce […] Istnieją ogromne możliwości współpracy między naszymi dwoma narodami w zakresie OZE, inicjatyw środowiskowych i działań na rzecz klimatu. Postrzegamy tę współpracę nie tylko jako rozwijającą się, ale także mającą potencjał do dalszego rozwoju”.
Tematyka tak rozpoczętych Warsztatów obejmowała główne działania i dotychczasowe rezultaty Projektu (mówiła o nich Beata Kępińska – kierownik Projektu, IGSMiE PAN); Wskazanie na kilka głównych wniosków dla Polski wynikających z wieloletniego funkcjonowania ciepłownictwa geotermalnego na Islandii (Oskar P. Einarsson – Krajowa Agencjq Energii Islandii); Propozycję Parków zasobów geotermalnych – jako jednej z metod wszechstronnego, nowoczesnego i atrakcyjnego wykorzystywania zasobów geotermalnych na przykładzie Islandii (Baldur Petursson – Krajowa Agencja Energii Islandii); Przedstawienie zastosowania narzędzia U4Gecalc dla ekonomicznej i ekologicznej oceny efektów działań termomodernizacyjnych podejmowanych przez końcowego użytkownika w geotermalnym systemie ciepłowniczym – z jednoczesnym wskazaniem na synergię i wartość dodaną projektów EEA i Norway Grants Fund for Regional Cooperation (projektów KeyGeothermal oraz User4GeoEnergy; co przedstawił Leszek Pająk (IGSMiE PAN), który także prowadził Warsztaty. Całość zakończyła dyskusja z udziałem uczestników.
Do pobrania: Program Warsztatów (pobierz), pełny tekst listu (pobierz), oraz referaty prezentowane podczas Warsztatów (pobierz).
Prezentacja Projektu jako posteru, w Książce rozszerzonych abstraktów (przekazanej w formie elektronicznej wszystkim uczestnikom Kongresu – ponad 120 osobom) oraz Międzynarodowe Warsztaty podczas VIII Ogólnopolskiego Kongresu Geotermalnego 2023 były kolejnymi ważnymi wydarzeniami Projektu EOG KeyGeothermal, które przyczyniły się do szerszej popularyzacji jego tematyki i osiągniętych dotychczas rezultatów oraz do budowania wiedzy i akceptacji dla geotermii, zgodnie z celami Programu MF EOG „Środowisko, Energia i Zmiany klimatu”, w ramach którego realizowany jest Projekt KeyGeothermal. Projekt promowany był także za pomocą roll’upu oraz ulotek informacyjnych, które były przekazane wszystkim uczestnikom w zestawie materiałów kongresowych.
Autorzy zdjęć: Aleksandra Kasztelewicz, Beata Kępińska, (IGSMiE PAN), Marek Partyka (GlobEnergia)
Sprawdź wszystkie wydarzenia
Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej
Projekt KeyGeothermal jest dofinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2014–2021
Program „Środowisko, Energia i Zmiany klimatu”, Obszar programowy „Energia” Polska.
Operatorzy Programu: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, NFOŚiGW