9 lutego b.r. odbyło się Spotkanie otwierające Projekt „Budowanie zdolności kluczowych zainteresowanych stron w dziedzinie energii geotermalnej”. Jest to jeden z trzech projektów predefiniowanych dofinansowanych przez MF Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, 2014-2021.
Projekt
Projekt jest adresowany do odbiorców z Polski i będzie realizowany do kwietnia 2024 r. przez Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN oraz Krajową Agencję Energii Islandii (Orkustofnun).
Celem Projektu jest budowanie wiedzy kluczowych interesariuszy w Polsce na temat energii geotermalnej, optymalnego wykorzystywania i zarządzania jej zasobami, zwłaszcza
w niskoemisyjnym ciepłownictwie. W szczególności:
Główne działania Projektu obejmują budowanie potencjału, działania szkoleniowe w Polsce, wizyty studyjne w Islandii, eksperckie wizyty studyjne w wybranych miejscowościach
w Polsce perspektywiczne dla wykorzystania energii geotermalnej oraz raporty z tych wizyt, działania informacyjne i komunikacyjne dotyczące Projektu i Funduszy EOG.
Interesariuszami Projektu są przedstawiciele administracji różnych szczebli, samorządów, operatorzy istniejących i inwestorzy przyszłych ciepłowni geotermalnych, beneficjenci rządowych programów wsparcia, administracja geologiczna, instytucje badawcze, usługodawcy, konsultanci, inne podmioty z sektora geotermalnego.
Projekt jest elementem działań ukierunkowanych na rozwój wykorzystania energii geotermalnej w Polsce. Będzie wspomagał działania inwestycyjne realizowane dzięki kilku publicznym programom wsparcia uruchamionym od 2016 roku. Dofinansowanie Projektu wynosi 3 835 062 zł (ok. 900 000 euro).
Spotkanie otwierające – informacje o Projekcie oraz o naborach na projekty geotermalne w ramach MF EOG oraz Polska Geotermia Plus
The opening online event – the project and ongoing open EEA Grant geothermal calls
W Spotkaniu otwierającym (online) uczestniczyło ponad 70 osób, w tym wielu adresatów Projektu – przedstawiciele samorządów, operatorzy oraz inwestorzy ciepłowni geotermalnych, beneficjenci rządowych programów wsparcia geotermii, pracownicy pionu geologicznego, instytucji naukowo-badawczych, inne osoby z branży. Obecni byli też reprezentanci podmiotów z Islandii zainteresowanych współpracą ze stroną polską, reprezentanci Norwegii, Państwa–Darczyńcy NMF, a także przedstawiciele Operatorów Programu EOG Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu: Ministerstwa Klimatu i Środowiska, NFOŚiGW, jak również Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Otwarcie Projektu uświetnili Maria Erla Marelsdóttir – ambasador Islandii – Państwa Darczyńcy MF EOG w Polsce, Gerard Pokruszyński – ambasador Polski w Islandii, Adam Guibourgé-Czetwertyński – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Artur Sz. Michalski – Wiceprezes NFOŚiGW, Piotr Bogusz – Zastępca Dyrektora, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Edyta Kuźmińska i Maria Cholewińska z NFOŚiGW.
Ze strony partnerów Projektu prelegentami byli Krzysztof Galos – Dyrektor IGSMiE PAN
i Beata Kępińska – kierownik Projektu, a z Orkustofnun / NEA Guðni A Jóhannesson – Dyrektor Generalny oraz Baldur Pétursson – koordynator Projektu ze strony islandzkiej.
Prelegenci podkreślili znaczenie Projektu, szczególnie |w świetle działań podejmowanych w Polsce dla rozwoju niskoemisyjnego ciepłownictwa geotermalnego. Wskazali, że otwiera on możliwość skorzystania z wiedzy i doświadczeń Islandii oraz zacieśniania współpracy
w zakresie geotermii pomiędzy oboma krajami.
W swoim wystąpieniu p. Adam Guibourgé-Czetwertyński wskazał, że Polska stoi przed wyzwaniem transformacji energetycznej, dąży do zwiększenia udziału OZE oraz poprawy jakości powietrza, a geotermia może odegrać dużą rolę w tym procesie.
Z kolei p. Artur Sz. Michalski – wiceprezes NFOŚiGW podkreślił, że dla Polski kluczowe jest czyste powietrze i dorównanie pod tym względem innym krajom. Będzie temu służyć m.in. wykorzystywanie geotermii w ciepłownictwie, a inaugurowany Projekt będzie wspierać działania w tym zakresie.
Pani Ambasador Islandii wyraziła przekonanie, że Projekt będzie bardzo pomocny zarówno dla podnoszenia wiedzy, jak i przyszłych inwestycji geotermalnych w Polsce. Wpisuje się w działania podejmowane dla łagodzenia zmian klimatu. Przykład Islandii wskazuje na znaczenie w tym względzie geotermii, dzięki której kraj ten zasadniczo zmniejszył emisje gazów cieplarnianych. Pani Ambasador wskazała też na wieloletnie dobre stosunki, jakie łączą Islandię i Polskę oraz na rolę grantów MF EOG w zacieśnianiu więzi z Polską, także
w obszarze geotermii.
Pan Ambasador Polski wskazał natomiast, że Islandia jest światowym liderem w zakresie wykorzystywania geotermii jako ekologicznego, niezawodnego źródła energii. Jest ono jednym z filarów rozwoju gospodarczego, wysokiej jakości życia i zdrowia społeczeństwa tego kraju. Projekt pozwoli na przeniesienie niektórych z tych doświadczeń na polski grunt, a geotermia powinna być jednym z głównych obszarów współpracy polsko-islandzkiej.
W kolejnych wystąpieniach Edyta Kuźmińska i Maria Cholewińska (NFOŚiGW) podały informacje o trwających naborach na inwestycyjne projekty geotermalne w ramach programu MF EOG oraz programu Polska Geotermia Plus. Dyrektorzy i pracownicy instytucji – partnerów Projektu: IGSMiE PAN (Krzysztof Galos, Beata Kępińska) i Orkustofnun / NEA (Gudni A. Johannesson i Baldur Petursson) przedstawili ich działalność i doświadczenia w zakresie geotermii. Kulminacją Spotkania była informacja o Projekcie oraz możliwościach udziału w warsztatach szkoleniowych i wizytach studyjnych (Beata Kępińska).
W opinii wielu uczestników Spotkania rozpoczynany Projekt jest bardzo obiecujący, m.in. dla interesariuszy którzy dopiero zaczynają „przygodę z geotermią”, poszukują możliwości zdobywania koniecznej wiedzy w tym zakresie. Stąd też zainteresowanie planowanymi działaniami, w tym zwłaszcza szkoleniami i wizytami studyjnymi.
Program Spotkania oraz prezentacje są dostępne poniżej
Opr.
Beata Kępińska, Aleksandra Kasztelewicz (IGSMiE PAN, Polska)
Baldur Petursson (NEA / Orkustofnun, Islandia)
Więcej informacji o Projekcie:
Beata Kępińska, IGSMiE PAN, kierownik Projektu,
e-mail: bkepinska@interia.pl
Aleksandra Kasztelewicz, IGSMiE PAN,
e-mail: kasztelewicz@meeri.pl
Baldur Petursson, koordynator Projektu ze strony NEA,
e-mail: baldur.petursson@os.is
www.os.is
Projekt „Budowanie zdolności kluczowych interesariuszy w obszarze energii geotermalnej” jest dofinansowany przez MF Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu. Dofinansowanie Projektu wyniesie 3 835 062 mln zł
Sprawdź wszystkie wydarzenia
Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej
Projekt KeyGeothermal jest dofinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2014–2021
Program „Środowisko, Energia i Zmiany klimatu”, Obszar programowy „Energia” Polska.
Operatorzy Programu: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, NFOŚiGW